Nemrég zárta idei első tengerentúli szereplését Marozsán Fábián, akit az elmúlt hónapokhoz hasonlóan ezúttal (is) sok területen segített edzője, Balázs György.
Azt (szinte) természetesnek könyvelik el a külső szemlélők, a szurkolók, hogy a különböző típusú felkészülések idején a játékosok rengeteg időt töltenek el a szakmai stábjukkal, legfőképpen tenisztrénerükkel. De adódik a kérdés: mi a helyzet a megméretések idején, amikor az edző is a helyszínen követi a versenyt? Erről ad tájékoztatást Balázs György, Fábi vezetőedzője, az MTK szakosztályvezetője.
- Hogyan telnek a napjaid egy ilyen hosszú, több hetes tengerentúli túra előtt?
- Különösebb eltérés nincs az európai versenyekhez képest. Most annyiban volt kicsit másabb, hogy decemberben Fábi sokat volt beteg. Emiatt nem tudtuk elvégezni az alapozás nagy részét. Ezért próbáltunk minél több teniszes és kondi edzést beiktatni Hongkongban és Aucklandben is. Ez többnyire sikerült hála istennek! És az eredményekben is megmutatkozott, hiszen Aucklandben már nyert egy mérkőzést, az Australian Openen pedig kettőt, így bejutott a legjobb harminckettő közé. De nem titok, ez nagy részt tűzoltómunka volt, mivel kimaradt a decemberi felkészülés. Ez pedig kicsit rányomta a bélyegét januárra. Viszont Fábi kvalitásait mutatja, hogy ilyen rövid felkészüléssel is jó eredményeket ért el. Nekem az volt a legfőbb célom, hogy a négy hét alatt próbáljunk a lehető legtöbb tenisz- és kondi edzést, valamint gyógytornát végezni. Ez nagyjából sikerült is. Napi két tenisz megvolt, elvégeztük azokat a kondi feladatokat, amelyeket Varga Anti előírt, illetve velünk volt Schlick-Szabó Luca fizioterapeuta is, vele pedig Fábi sokat tudott gyógytornázni.
- Hogyan szervezitek az edzésprogramot a versenyek helyszínén?
- Hongkongban már az érkezés napján befoglaltam a pályát, lévén erre van egy applikáció, amelyen fel lehet venni a kapcsolatot az illetékesekkel. December 27.-én ahogy leszálltunk, mentünk a hotelbe, majd a klubba. Általában az a metodika, hogy az első két napon Fábi velem üt és gyakorol, kosarazik egy kicsit. Ilyenkor még picit lassabban dolgozunk, lévén ilyenkor megfelelő számára a ritmusom, közben pedig próbáljuk felvenni a kapcsolatot a többi játékossal a későbbi edzések megszervezésére. Megnézem a listán, hogy kit ismerek személyesen, kivel vagyok telefonos kapcsolatban. Mindig igyekszünk megbeszélni az adott nap délelőttjére vagy délutánjára, a napi egy vagy két közös edzésre az időpontot. Fontos szempont, hogy kinek kell több edzés, meccsgyakorlás vagy pontjáték. Ez függ a sorsolástól is. Ha balkezes a következő ellenfél, akkor balkezes edzőtársat kell találni, ha jobbkezes, akkor pedig jobbkezest. Nyilván az utóbbi a könnyebb feladat. Vagyis ez is folyamatos tervezést, keresgélést igényel. Ez egy picit nehéz. Tehát az edzőnek nem csak az a dolga, hogy a játékos mellett legyen, hanem más feladatai is vannak. Hiszen gondoskodni kell a megfelelő edzésprogramról, a regenerációról, az étkezésről vagy éppen a transzportról, illetve a szállodai be- vagy kijelentkezésről, hosszabbításról. Mindig vannak olyan dolgok, amelyekre figyelni kell.
- Érthetjük úgy, hogy Fábinak csak a meccsekre vagy a felkészülésre kell összpontosítania?
- Annyi megerősítést szeretnék tenni az irányába, hogy ha én valamit nem csinálok meg, akkor azt ő szépen megteszi magától. Legyen szó egy pálya lefoglalásáról vagy éppen a transzport megszervezéséről. Hiszen az elmúlt években megszokta, hogy az önálló utazások miatt ilyen dolgokat egyedül old meg. Nagyon aranyos a részéről, hogy tőlem extraként fogadja, ha figyelek ilyenekre. Próbálok szinte mindent csinálni, de azt sem szeretném, hogy Fábi ne csináljon semmit. De szerencsére ez nem is történik meg. Egy szó, mint száz: én csinálom, amit tudok, ha viszont akad olyan terület, neki könnyebben elérhető, mert van belépő kódja, akkor azt megteszi. Azért igyekszem mindenben segíteni, hogy neki tényleg csak az legyen a feladata, hogy mikor, mit, hogyan. Én pedig hozom a labdát, az italt, ha van olyan feladat, hogy jegyet szerezzünk az ottani magyaroknak, vagy éppen be kell jelentkezni a fizióshoz vagy masszázsra. Gondolhatja az ember, hogy játszik egy meccset és oké, akkor vége a napnak, de általában reggel nyolctól este nyolcig ott vagyunk a verseny helyszínén.
- A sorsolás után mi alapján készülsz fel az ellenfelekből, milyen módszerekkel készíted fel Fábiánt az előtte álló feladatra?
- Általában a személyes tapasztalataim alapján. Persze jó megnézni, ha találunk egy megfelelő és elérhető statisztikát. De mi általában úgy készülünk fel, hogy figyelembe vesszük a korábbi tapasztalatokat, hiszen már sokukkal játszott Fábi vagy éppen még én ismerem a leendő ellenfelet, de előfordul, hogy öcsém, Ati ad hasznos információkat. Például most előnyünkre vált, hogy a testvérem 2019-ben találkozott Francisco Cerundolóval. Igaz, az argentin akkor hátrébb állt a világranglistán, de a játékstílusa most is nagyjából ugyanaz. A személyes tapasztalatok mellett a videózás is része a felkészülésnek, hiszen az interneten rengeteg hasznos felvételt találunk. Ezeket általában közösen nézzük meg, de előfordul, hogy esténként Fábi egyedül is elmélyed az meccsek megtekintésében. Aztán látjuk, hogy például Taylor Fritz nagyot szervál, jobb kezes, laposan játszik, míg Cerundolo dél-amerikaiként inkább salakon mozog otthonosan, nagyobb ívet ad a labdáinak, így jobb, ha kevesebb időt kap az ütések előtt. Egy laposabban teniszező amerikai, ausztrál vagy angol ellen hasznosabb, ha jobban felpörgeti a labdát és nem a sémákat üti az ember. Marin Čilić ellen pedig adott volt most az Australian Openen, hogy all-int játszik majd, hiszen nagy darab, picit már idősebb, nem akarja majd tartani a labdát. Igaz Fábi is támadó játékos, de jó, ha picit azért tartja a labdát és próbálja mozgatni horvát ellenfelét. Cerundolo viszont éppen az ellentéte, akár reggelig is eljátszik, lévén alacsonyabb termetű, ha tere és ideje lenne, akkor egyértelmű, hogy kifutja Fábit. Ezért akkor is támadni kell, ha törik, ha szakad, ha így több lesz az önhiba a játékban. Ezt meg tudjuk egymás között beszélni. Vagyis olyan nagy különlegességek nincsenek: küzdeni kell és fejben erősnek kell lenni, erős százalékot kell tartani az első adogatásoknál, hiszen Fábi erős oldala a szerva utáni első ütés. Ilyenkor pontot csinál vagy a közelébe jut. Mostanában az is fontos tapasztalat, hogy egyre több játékossal kerülünk jó kapcsolatba, így ők is segítenek. Gondolok itt Alvaro Bautistáékra, Ben Sheltonékra, Nuno Borgesékre, de még másokat is sorolhatnék. Ők azért már régebb óta részei ennek a körforgásnak, így szívesen mondanak tippeket. Sőt, még egy érdekes infó, hogy Roger Federer korábbi edzője, a jelenleg Holger Runéval dolgozó Severin Lüthi pedig minket kérdezett az Arthur Cazaux elleni meccsük előtt.
- Jól értem, hogy a mérkőzések előtt többször is beszéltek az ellenfelekről és nincs egy hosszabb, egyszeri taktikai megbeszélés?
- Igen! Vacsora közben is beszélünk a lehetséges taktikáról, de előfordul, hogy napközben találkozok valakivel, akitől hasznos tanácsokat kapok, aztán ezeket nyilván megosztom Fábival. Nézünk videókat, de esetleg bele is lesek a leendő ellenfél edzésébe. Más is így csinálja, ahogy nézem az edzőket. Nyitott szemmel járunk.
- Milyen forgatókönyv szerint elemzitek Fábián mérkőzéseit? Egyből a befejezést követően vagy némi szünet után?
- Ha lejön a pályáról, akkor szüksége van legalább egy órára, amíg lenyugszik, nyújt, zuhanyozik. Aztán ha éhes, akkor eszik, de előfordul, hogy inkább masszázsra vágyik. Ha fáj valami, akkor egyből a fizióshoz megy kezelésre. Utána interjút ad a saját sajtósunknak, Mihályi Petrának. Ezzel eltelik legalább egy óra. Én ott vagyok mellette, de akkor még nem megyünk bele töményen az elemzésbe, csak röviden gratulálok, ha győz, aztán szóba kerülhet egy-egy labdamenet, hogy mi is lett volna a másik, célravezető megoldás. De olyankor még próbálok teret adni Fábinak, hogy ne kelljen belemennie egy töményebb elemzésbe. Aztán ahogy telik az idő, ő is egyre jobban lehiggad, visszakerül a normális kerékvágásba és nem érződik a meccs heve, akkor beszélgetünk hosszabban. De még akkor sem kerül szóba az esetleges következő meccs. Főleg, ha másnap nem kell pályára lépnie. Hiszen szüksége van arra is, hogy örüljön a győzelemnek. Szeretem, ha picit ízlelgeti a siker ízét, ha büszke kicsit magára. Fábi alapjáraton visszafogott, de szükség van arra, hogy értékelje a győzelmet. Az edzőnek az is a feladata, hogy ilyenkor is próbálja figyelni, mire van szüksége a játékosnak. Ne legyek túl sok, ne legyek túl kevés! Mindig, ami a legoptimálisabb a hatékonyság érdekében. Úgy gondolom, hogy mi ebben elég jól haladunk. Erre mindig igyekeztem figyelni a játékosaimnál.
Fábián a hongkongi versenyen 6:2, 6:3-ra kapott ki a spanyol Alvaro Bautistától, majd Aucklandben 6:4, 6:7 (6), 7:6 (4)-ra múlta felül a francia Gaël Monfils-t. Itt az amerikai Ben Shelton állította meg a magyar játékost 6:3, 6:4-gyel. Az Australian Openen Fábi először Marin Čilić-et búcsúztatta 6:1, 2:6, 6:2, 7:5-tel, majd 7:6 (5), 6:4, 6:2-re győzött az argentin Francisco Cerundolo ellen. A . fordulóban aztán az amerikai Taylor Fritz 3:6, 6:4, 6:2, 6:2-re nyert Fábi ellen. Az elmúlt hetek eredményeinek köszönhetően a magyar játékos a karriercsúcsot jelentő 57. helyre került a világranglistán, jelenleg pedig a 61..